En Güzel Köpek; Maltese Terrier Köpek Eğitimi

Maltese Terrier Köpek Eğitimi

Maltese Terrier Eğitimi ve Özellikleri

Maltese Terrier Köpek Irkı

Maltese Terrier ırkı köpekler görüntüsü ve eşsiz özellikleri nedeni ile günümüzde pek çok insan aile köpeği olarak Maltese Terrierleri tercih etmektedir. Ayrıca bu ırk köpekler köpek eğitimi konusunda oldukça başarılıdırlar, zeki olmaları sayesinde pek çok insanın aşırı derecede ilgisini çekmektedir. Bu ırkın sahip olduğu en önemli özelliklerden birisi ise ev içerisinde en uzun süre yalnız kalabilen bir ırk olmasıdır. Maltese Terrier ırkı köpekler sadece oyuncakları ile ortalama olarak 3 ile 5 saat arasında vakit geçirebilir bu sayede ev içerisinde pek fazla sahibine bağımlı değildir. Ancak bakımları ve sağlığı için sahibine her zaman çok ihtiyacı olan ırklardan birisidir. köpek eğitimi konusunda bilgi almak ya da talepte bulunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Küçük köpekler genele kendinden büyük köpeklerle iyi bir iletişim içerisinde olmazlar ancak Maltese Terrier çok küçük olsa da kendinden büyük köpeklerle iletişim kurar, oyun oynar. Hatta kedilerle iyi anlaşması pek çok köpek sever tarafından ilginç bulunur tabi ki kedinin de uysal olması gerekir aksi halde pek mutlu bir yaşam süremezler. İyi bekçilik yaparlar ancak yabancılarla karşı hemen sıcak tavırlar sergilerler. Burnu “düğme” şeklindir, kubbe gibi bir kafa yapısı vardır ve yuvarlak bir biçimde gözlere sahiptir. Beyaz tüyleri ile özdeşleşmiştir. Yuvarlak ve küçük ayak yapıları olur kuyruğu ise kıvrıktır.

Maltese Terrier Bakımı

Maltese Terrier ırkı köpekler uzun ve ipeksi yapıda tüylere sahiptir bundan dolayı sık sık bakıma ihtiyacı vardır. Ayrıca bu ırk köpeklerin her gün ağzı ve gözleri silinmelidir. Aksi halde yara ve tahriş olabilir. Maltese Terrier bakımı kolaydır ancak bazı önemli hususlar da vardır kulak temizliği bundan biridir. Kulaklarının içi çok tüylü olduğu için arada bir kulak tüyleri kısaltılması bakımını kolaylaştırır. Bu ırk köpeklerin ortalama olarak 12 ile 15 yıl arasında olmaktadır ama çok iyi standartlara sahip olan Maltese ırkı köpeklerin 18 yıla kadar yaşam sürdüğü gözlemlenmiştir. Günlük ev içerisinde oyunlarla egzersiz ihtiyacını karşılayabilir ancak kısa sokak yürüyüşleri onları ekstra mutlu eder.

Maltese Terrier Karakteri

Maltese Terrier ırkı köpekler aşırı derecede korkusuzdur ve çok istekli bir yapıları vardır. Heyecanlı bir şekilde sürekli sizi takip eder ya da kendi oyununu oynarlar. Gereksiz yere havlamazlar ve havladığında mutlaka gidip kontrol etmeniz gerekir. Çok iyi bir gözlemci olmaları nedeni ile gün içerisine arada oturup evin içini ya da dışarıyı izlerler. Kucak köpeği olarak bilinirler ve çok akıllı hayvanlardır.

Maltese Terrier Egzersiz İhtiyacı

Maltese Terrier Egzersiz İhtiyacı

Maltese Terrier ırkı köpekler çok fazla egzersiz ihtiyacı duymazlar. Ev içerisinde kendi kendilerine egzersiz gereksinimlerini karşılayabilirler ve bu ırk köpeklerin en fazla sevilen özelliği bu olmaktadır. İlk kez köpek sahibi olacak olan insanlar için oldukça iyi bir seçenektirler.

Maltese Terrier Yaşam Ortamı

Maltese Terrier ırkı köpekler apartman yaşamına oldukça hızlı adapte olurlar. Zaten alternatif yaşam ortamlarına pek fazla uyumlu ırklar değillerdir. Bu ırk köpekler ev içerisinde çok hareketlidir. Bundan dolayı kendi konforlu ve güvenli yaşam alanlarına ihtiyaç duyarlar. Soğuk havalarda yaşamaları pek mümkün değildir ancak çok sıcak ortamlarda onları rahatsız eder.

Maltese Terrier Irkı Tarihi

Maltese Terrier ırkı oldukça eski bir tarihe sahiptir. Öyle ki tarihi milattan önce 500’lü senelere kadar uzanır. Eski bir işlemede ki köpeğin Maltese olduğuna inanılmaktadır. Bu ırk köpekler Antik Yunan ve Roma’da da sık sık tercih edilir ve çok sevilirlerdi. Maltese Terrier ırkı köpeklerin spitz ırkından melezlendiği düşünülüyor ama bu bilgi net değildir. Yani Maltese Terrier en eski oyuncak köpek türlerinden olabilir.

Maltese Terrier Köpek Eğitimi

Bu ırk köpekler eğitim görürken nazik tavırlarla eğitimi uygulamak gerekir. Yumuşak ses tonları ile onlara yaklaşmak en doğrusudur. Nazik bir karakterleri vardır ve en küçük hatanızda köpek eğitime küsebilir. Profesyonel köpek eğitimi firmalarını tercih ederek olası krizlerden kurtulabilir ve sağlıklı bir Maltese Terrier yetiştirebilirsiniz. Maltese sahipleri genel olarak ilk eğitimlerinde Maltese Tuvalet eğitimini tercih etmektediler.

Maltese Terrier Tuvalet Eğitimi

Köpek daha eve gelmeden onun güvenli alanını oluşturmalısınız. Bu alanda yalnız kalacak, oyun oynayacak, uyuyacak ve dinlenecek ayrıca tuvalet ihtiyacını da bu alanda karşılayacak. Bu alan evin bir odası olabileceği gibi köpek kafesi ile salonun bir köşesi de olabilir. Köpek tuvalet eğitiminde tüm süreç boyunca iyi bir gözlemci olmanız gerekir yani köpek ne zaman tuvalete ihtiyaç duyacak bilirseniz o zaman gerektiği zamanda onu ihtiyacınız olan noktaya taşıyabilirsiniz.

Güvenli alanın bir bölümünü tamamen gazete kağıdı ile kaplamanız gerekir her ihtiyacını sezdiğinizde onu tuvalet alanına götürüp tuvaletini yaptığında ödül verin zamanla kendi kendine bu alana gidip gazete kağıdının üzerine tuvalet yapacak ayrıca tuvalet yaptığı bölgesi temizlerken kimyasal kullanmayın köpek bir sonra ki sefer o noktayı koklayarak tuvaletini yapacak. Zamanla bölgede ki gazete kağıdı sayısını yavaş yavaş indirerek tuvalet eğitimi sürecini bitirmelisiniz. Ancak bu noktada tecrübeli ve bilgi sahibi olmanız çok önemli. Köpek eğitimi firmalarını tercih ederek daha az risk almanızı öneririz. Konu hakkında bizimle iletişime geçerek ayrıntılı olarak bilgi edinebilirsiniz.

Maltese Terrier İtaat Eğitimleri

İtaat eğitimleri köpeklerin sahipleri ile daha sağlıklı ve sorunsuz bir yaşam sürmesini hedefler. Köpekleri bir heyecanla sahiplenen pek çok köpek seven sonucunu asla düşünmezler. Ancak sonra köpeklerin sergilediği davranışlar yüzünden köpek eğitiminin ne kadar gerekli olduğunu anlarlar. Köpek itaat eğitimi alan köpekler pek çok sosyal ortamda ve evde sahibinin sözünden çıkmayacak. Ve köpek kendini ve sahibini riske sokmayacaktır. İtaat eğitimleri iki farklı aşamayla uygulanır birinci aşama temel itaat eğitimi, ikinci aşama ise ileri itaat eğitimidir.

Maltese Terrier Temel İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitimi; Takip Komutu (Sol tarafınızda çekiştirmeden yürür) Otur Komutu, Otur Bekle Komutu, Yat Bekle Komutu, Yat Komutu, Hayır Komutu, Aferin Komutu gibi komutları içerir. Sonucunda köpek üzerinde sahibinin kontrolü aşırı derecede artar. Temel itaat eğitimi konusunda bizimle iletişime geçerek ayrıntılı olarak bilgi alabilirsiniz.

Maltese Terrier İleri İtaat Eğitimi

İleri itaat eğitimi için öncelikle köpeğin bir önceki itaat eğitimi olan; temel itaat eğitiminden başarılı bir şekilde ayrılması gerekir. Bu noktada bilmeniz gereken en önemli konu ileri itaat eğitiminde ki komutların pek çoğu temel itaat eğitiminde de öğretilir ancak ileri itaat eğitiminin en önemli farkı köpek bu eğitim sürecinde asla tasma kullanmaz ve bu aşamanın en önemli sonucu da köpeğin tasmasız bir biçimde sahibinin sözünü dinliyor oluşudur.

Daha önce ele aldığımız Cane Coro Köpek Eğitimi isimli blog yazısını okumanızı öneriyoruz. Ayrıca köpek eğitimi konusunda destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.